Voor aandeelhouders van CM.com werd het afgelopen jaar getekend door lagere winstprognoses, een geweigerd overnamevoorstel en een bijgestelde strategische koers. Maar geen nieuwe start zonder een verantwoordingsmoment over een teleurstellend verlopen jaar. Beleggers verhulden hun onvrede niet. Het roer moet radicaal om.
CM.com heeft de bijzondere aandacht van een schare aandeelhouders. Zoveel werd duidelijk tijdens de onlangs gehouden aandeelhoudersvergadering van het Bredase techbedrijf. De opkomst was een stuk hoger dan eerdere jaren. Dat kan niet los gezien worden van wat gerust een tumultueus jaar mag heten.
De felste kritiek kwam van aandeelhouder Wim Beelen, die de stagnerende omzet en achterblijvende winstgevendheid als alarmerend bestempelde. Hij wees op concurrent Bird, die met aanzienlijk minder personeel volgens hem een flinke winst boekt, en vroeg zich openlijk af wat de vele commerciële medewerkers van CM.com dagelijks uitrichten. Ook de gesloten houding van het bestuur kon hij niet waarderen; hulp die hij had aangeboden zou zijn geweigerd.
Een andere aandeelhouder, De Engh, heeft recent zelfs geprobeerd een eigen commissaris benoemd te krijgen om de vinger nadrukkelijker aan de pols te houden, zo bleek tijdens de bijeenkomst uit de toelichting van de aanwezige De Engh-vertegenwoordiger. Daar wilden bestuur en commissarissen van CM.com niet in meegaan. De Engh verwacht een significante verbetering van de resultaten en waarschuwde dat “nog een teleurstellend jaar niet zonder gevolgen kan blijven”.
Opvallend was dat ceo Jeroen van Glabbeek in zijn eigen presentatie met geen woord repte over het bod dat concurrent Bird afgelopen november deed op CM.com. Het ging hier om een mogelijk bod van 5,16 euro per aandeel, een premie van 20 procent op de beurskoers. CM.com sloeg dit bod af, onder meer omdat de geboden prijs “de huidige en toekomstige waarde van het aandeel niet representeerde”. Des te opmerkelijker was het dat het bestuur er daags na het bod toch voor koos om nieuwe aandelen uit te geven tegen een koers van 4,90 euro, fors lager dan het bod van Bird.
Alles op AI
CM.com werd groot met het versturen van berichten (sms en WhatsApp) voor bedrijven als KPN en Booking.com, bijvoorbeeld voor tweestapsverificaties en gepersonaliseerde marketingcampagnes. Ook faciliteert het betalingsverkeer en de verkoop van tickets. Het levert CM.com nog wel relatief veel geld op, maar de rek is eruit en de concurrentie hevig.
Het bedrijf moet dus op zoek naar een nieuw verdienmodel. De snelle opmars van AI betekent volgens Van Glabbeek dat het softwarelandschap snel verandert. Waar bedrijven nu soms nog honderden verschillende softwareabonnementen hebben – zogeheten SaaS (software as a service) licenties – zou AI dit allemaal terug kunnen brengen naar één platform, betoogde hij tijdens de aandeelhoudersvergadering. En een softwaredienst die dat mogelijk maakt, wil CM.com maar al te graag faciliteren.
Agents
Daarom lanceerde CM.com eerder dit jaar HALO, een platform op basis van Agentic AI. Het nieuwe systeem kan niet alleen klantvragen beantwoorden, maar ook zelfstandig taken uitvoeren – alsof het een extra medewerker (agent) is. Denk aan het betalen van facturen of het selecteren van sollicitanten uit een stapel cv’s. Voor bedrijven lonkt zo een grote productiviteitswinst.
De afgelopen tijd zijn met name bestaande klanten van CM.com overgezet naar HALO, zo verduidelijkte Van Glabbeek bij de laatste analistencall. Het gaat hier bijvoorbeeld om Basic-Fit, dat software van de Brabanders gebruikt voor inkomende klantvragen en om potentiële leden met marketingacties te benaderen.
Een Europees alternatief, volledig onder Europese wetgeving
De vraag is echter of CM.com dit verhaal ook kan verkopen aan nieuwe klanten. Grote techbedrijven als Microsoft, Google en Salesforce bouwen vergelijkbare mogelijkheden in hun eigen platforms in, met aanzienlijk meer middelen en een groter klantenbestand. Op de vraag van de VEB wat nu precies het duurzame concurrentievoordeel is dat CM.com denkt te hebben, antwoordde Van Glabbeek dat zijn bedrijf veel heeft geïnvesteerd in data-soevereiniteit en vertrouwen.
Waar Amerikaanse techbedrijven steeds vaker onder vuur liggen vanwege zorgen over privacy en overheidsinmenging, positioneert CM.com zich als een Europees alternatief dat volledig onder Europese wetgeving opereert. Klantdata hoeven het platform niet te verlaten, en bedrijven kunnen zelf bepalen welke informatie wel of niet wordt gedeeld met externe AI-modellen. Ook benadrukte hij de unieke combinatie van berichteninfrastructuur, AI en betaalfunctionaliteit op één platform. CM.com was volgens hem een van de eerste partijen die een certificering voor verantwoord AI-beheer heeft gekregen.
Winstwaarschuwingen
In woorden en op papier klinkt het overtuigend. Maar hoe beloftevol het eigen platform ook mag zijn, in de cijfers komt het nog niet tot uitdrukking. Groeibelofte HALO droeg vorig jaar een bescheiden één miljoen euro bij aan de omzet. In het net afgesloten eerste kwartaal daalde de groei zelfs op kwartaalbasis.
De bedrijfsomzet daalde in 2025 met 5 procent naar 259 miljoen euro en onderaan de streep staat al jarenlang een verlies. Over 2025 leed CM.com een nettoverlies 3,8 miljoen euro, waarmee de gecumuleerde verliezen ruim 131 miljoen euro bedragen.
CM.com verlaagde gedurende het jaar twee keer zijn winstprognose en dat deed het vertrouwen in het bedrijf geen goed. Het aandeel daalde in oktober tot het laagste punt ooit. Beleggers betwijfelen of het Bredase bedrijf zijn groeiverhaal kan waarmaken. Voor heel 2025 verwachtte Van Glabbeek uit te komen op een bedrijfsresultaat (ebitda) van 18 tot 20 miljoen euro. Eerder was die bandbreedte 22 tot 27 miljoen euro. Uiteindelijk eindigde 2025 met een bedrijfsresultaat van iets meer dan 18 miljoen euro.
Dagelijks meten
De nieuwe cfo Geert Beullens, die in oktober 2025 overkwam van ASML, erkende dat het budgetteringsproces bij CM.com structureel tekortschoot. Hij gaf openhartig toe dat hij bij zijn aantreden verbaasd was over de manier waarop de salesorganisatie haar omzetprognoses opstelde: terugkijkend naar het verleden in plaats van vooruitkijkend naar de markt.
Hij heeft sindsdien een zogeheten rolling forecast model ingevoerd, waarbij het management maandelijks met alle business unit-teams door de actuele cijfers gaat en de verwachtingen voor de komende periode bijstelt. Dat gebeurt op basis van data en AI-gestuurde voorspellingsmodellen. Naar eigen zeggen kan CM.com nu dagelijks meten hoe het kwartaal er financieel uitziet. Een werkwijze die hij vergeleek met een continu bijgewerkt weerbericht.
Geen sterke balans
Begin vorig jaar ging CM.com ook bij zijn huisbanken langs om een nieuwe lening af te sluiten. Over de nieuwe schuld van 80 miljoen euro betaalt het een variabele rente van ruim 5 procent. Aan deze financiering zijn strikte voorwaarden verbonden: vanaf april 2027 mag de verhouding tussen nettoschuld en bedrijfsresultaat niet hoger zijn dan 2,5 keer. Eind 2025 stond die ratio nog op 3,1. CM.com heeft dus nog een jaar om de kritische grens te halen. Mocht de groei opnieuw tegenvallen, dan dreigt niet alleen een nieuwe teleurstelling voor beleggers, maar ook een serieus gesprek met de bankiers.
Voor groei kijkt CM.com vooral naar het buitenland. Dat het bedrijf het personeelsbestand het afgelopen jaar juist inkromp, en daarmee mogelijk ook de commerciële slagkracht verminderde, ziet medeoprichter en operationeel directeur Gilbert Gooijers niet als een tegenstrijdigheid. Om zijn commerciële slagkracht te vergroten gaat CM.com zelf ook meer AI inzetten.
De komende maanden krijgen meer klanten toegang tot HALO, waardoor de winstgevendheid uit deze tak een boost moet krijgen. Voor beleggers is dit de lakmoesproef om het echte succes van de AI-propositie van CM.com te meten.